Twój start z ROCKWOOL
Czy izolacja nadmuchowa wełną ROCKWOOL to dobry pomysł na własny biznes? Zdecydowanie tak. Dlatego przygotowaliśmy wyjątkowy, bezpłatny program szkoleniowy dla tych, którzy chcą rozwinąć biznes w budowlance i zyskać dodatkowe dochody. Nowoczesna i szybka technologia nadmuchu ma liczne zastosowania od termoizolacji, naprawę starej i nieskutecznej po budownictwo prefabrykowane.
Myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji? Chciałbyś rozszerzyć zakres swoich usług? ROCKWOOL proponuje udział w programie szkoleniowym dedykowanym przyszłym wykonawcom, podczas którego:
- poznasz produkt GRANROCK SUPER,
- dowiesz się jak go stosować (praktyczna nauka nadmuchu),
- dowiesz się jak rozmawiać z klientem i budować swoją markę.
Szkolenia z nadmuchu wełną skalną
Warszawa
18-19 października
Warszawa
25-26 października
Szkolenia z nadmuchu wełną skalną
Warszawa
18-19 października
25-26 października
Warszawa
GRANROCK SUPER
Innowacyjny nadmuch izolacji od ROCKWOOL
Dowiedz się więcej o metodzie nadmuchu izolacji i poznaj jej zalety.
Jesteś wykonawcą i chcesz kupić materiał?
Sklep GRANROCK
Czy wiesz, że
GRANROCK SUPER
jest:
- szybki i łatwy w montażu – pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, w ciągu zaledwie 1 dnia można zaizolować aż 100 m2 poddasza i wypełnić wszystkie trudno dostępne miejsca, niezależnie od pogody i temperatury,
- niepalny – nie przyczynia się do rozwoju pożaru i nie rozprzestrzenia go,
- odporny – na czynniki biologiczne i chemiczne, nie zmienia swoich właściwości nawet po 55 latach użytkowania,
- naturalny – składa się w 97% ze skały.
- wyciszający – zapewnia doskonałą izolację akustyczną Twojego domu,
Szukasz produktu
w swojej okolicy?
System zapytań o cenę, to funkcja w naszym serwisie, dzięki której można z łatwością otrzymać ofertę na zakup GRANROCK SUPER bezpośrednio od Dystrybutora ROCKWOOL Polska bez wychodzenia z domu. Dodatkowo możesz również znaleźć od razu wykonawcę ocieplenia, wybierając pośród Certyfikowanych Wykonawców ROCKWOOL.
FAQ
Kto pyta nie błądzi
1. Co lepiej izoluje – wełna do nadmuchu czy wełna tradycyjna?
2. Jak obliczyć zużycie materiału podczas nadmuchu?
Do zużycia materiału musimy użyć następującego wzoru:
grubość izolacji x gęstość nasypowa = kg/m2.
Np. grubość izolacji na stropie 30cm, a gęstość to 30kg/m3, czyli 0.30m x 30kg/m3 = 9kg/m2.
3. Jak GRANROCK SUPER zachowuje się po nadmuchu, czy np. osiada?
W przypadku wełny GRANROCK SUPER mamy 2 klasy osiadania. Przy izolacji ustrojów otwartych, tj. stropów, stropodachów, gdzie gęstość materiału będzie wynosiła 30 lub 45 kg/m3 będziemy mieć klasę osiadania S2, w praktyce materiał może osiąść nam do 5 % po upływie 25 lat. W przypadku izolacji ustrojów zamkniętych, tj. skosów poddasza, ścian - tam gęstość materiału będzie wyższa (ok. 60 kg/m3) co daje nam klasę osiadania S1, czyli wartość <1 %, a więc jest pomijalne.
4. Czy GRANROCK SUPER może stać na dworze?
Jeśli jest oryginalnie spakowany może być składowany na dworze.
5. Czy materiał raz rozdrobniony przez maszynę, może być użyty ponownie?
Tak, może.
6. Czy kuny przegryzą materiał, przecisną się przez niego?
GRANROCK SUPER jest materiałem sypkim, także kuny go nie przegryzą, co za tym idzie mechanicznie, nie są w stanie go porozrywać. W przypadku przejścia kuny przez strop, gdzie jest nasypany materiał, wystarczy wyrównać powierzchnię izolacji i nie będzie dostępu dla zwierząt.
7. Co można zaizolować za pomocą GRANROCK SUPER?
GRANROCK SUPER jest materiałem do wielu aplikacji. Można nim zaizolować stropy, stropodachy, podłogi, skosy poddasza, ściany zewnętrzne, ściany szkieletowe, ściany działowe, stropy między kondygnacyjne.
8. Jak można zwiększyć gęstość materiału?
Gęstość materiału możemy zwiększyć w zależności od tego, jaką maszyną pracujemy. W przypadku maszyn rozbudowanych zmieniamy stosunek mocy powietrza do ilości materiału. W przypadku maszyn uproszczonych, zwiększamy gęstość poprzez trzymanie węża bliżej miejsca nadmuchu izolacji.
9. Czy poprawiam właściwości izolacji poprzez większą grubość?
Zwiększając grubość izolacji poprawiamy opór cieplny, co wpływa na zmniejszenie współczynnika U dla całej przegrody, czyli na polepszenie właściwościach izolacyjnych.
10. Kiedy można zacząć dalsze prace budowlane po zakończeniu nadmuchu?
Dalsze prace można zacząć od razu po zakończeniu prac izolacyjnych, nie potrzeba stosować żadnych przerw technologicznych. Nie ma też przeciwskazań zdrowotnych, aby pracować w miejscu, w których nadmuchany został GRANROCK SUPER.
11. Jak sprawdzić gęstość nadmuchanego materiału?
Gęstość nadmuchanego materiału sprawdzamy przez zastosowanie specjalnego zestawu do badań lub poprzez obliczenie ilości materiału potrzebnego do zaizolowania małej powierzchni i sprawdzenie czy zużycie jest zgodne z naszym wzorem (grubość izolacji x gęstość nasypowa = kg/m2). Jeśli obliczenia się potwierdzą, mamy dobrą gęstość.
12. Czy wełna do nadmuchu GRANROCK SUPER jest objęta dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”?
GRANROCK SUPER jest materiałem służącym do izolacji domu, a więc przegrody nim docieplone są objęte dofinansowaniem. Jest na liście ZUM (Zielonych Materiałów i Urządzeń), która jest uwzględniana w programie Czyste Powietrze. Podczas składania wniosku o dofinansowanie warto korzystać z tej listy, bo jest ona weryfikowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
13. Skąd pewność, że materiał wchodzi w najmniejszą szczelinę na skosie?
Przy izolacji skosów poddasza od strony jętek lub kleszczy widzimy izolowaną przestrzeń. W przypadku nadmuchu izolacji poprzez otwory rewizyjne, polegamy na swoim doświadczeniu. GRANROCK SUPER jest materiałem sypkim i w połączeniu z powietrzem wchodzi w najdrobniejszą szczelinę na poddaszu.
14. Czy sucha zabudowa wytrzyma obciążenie materiałem?
Jeśli jest zrobiona zgodnie z zaleceniami producenta bez problemu utrzymuje ciężar izolacji nawet przy 50 cm grubości. Dlatego też ważne jest, aby dobrać rodzaj konstrukcji zabudowy do odpowiedniego obciążenia.
15. Czy wełna do nadmuchu nie wypchnie wiatroizolacji?
GRANROCK SUPER może przyczynić się do nieznacznego wybrzuszenia membrany, ale nie będzie to stanowić problemu dla wentylacji dachu
16. Co jest szybsze w aplikacji – wełny miękkie czy do nadmuchu? Ile trwa nadmuch?
Aplikacja GRANROCK SUPER przy użyciu maszyny może przyspieszyć izolacje poddasza nawet trzykrotnie. Najpierw podamy przykład pracy z wełną miękką. Przyjmijmy, że mamy strop belkowy o powierzchni 150 m2, trójkę pracowników, to wraz z wniesieniem materiału, starannym montażem i posprzątaniem budowy cała izolacja będzie trwała trzy dni. Przy użyciu wełny skalnej do nadmuchu, dwóch pracowników może to wykonać w jeden dzień, nie pozostawiając po sobie ścinków wełny.
17. Jak zabezpieczyć halogeny na suficie podczas nadmuchu?
Poprzez zamontowanie systemowych skrzynek.
18. Czy można nadmuchać GRANROCK SUPER dmuchawą do liści czy należy używać maszyn do tego przeznaczonych?
Zdecydowanie odradzamy te eksperymenty. Żeby uzyskać deklarowane współczynniki i cechy materiału, do nadmuchu należy użyć dedykowanej maszyny.
19. Czy można otworzyć worek z materiałem i rozłożyć go np. na poddaszu grabiami?
Jest to możliwe, ale niezgodne z zaleceniami. W takim wypadku GRANROCK SUPER nie będzie spełniał swojej funkcji izolacyjnej w należytym stopniu. Aby produkt odpowiednio izolował, musi zostać odpowiednio rozdrobniony i napowietrzony, a to gwarantuje tylko maszyna.
20. W jaki sposób można aplikować wdmuchiwaną wełną skalną przy pełnym deskowaniu?
Materiał przy pełnym deskowaniu zawsze musi być w odległości 3-6 cm od desek.
W przeciwnym razie zachowa się jak inna wełna skalna i przepuści parę wodną, która zimą, przy niższych temperaturach wykropli się na zimnych deskach. Wtedy po jakimś czasie, na deskach może pojawić się pleśń i grzyb.
21. Czy materiał już nadmuchany, można ułożyć ponownie np. miotłą? Czy on się podda?
Zdecydowanie nie polecamy takich sposobów. Wdmuchiwana wełna skalna jest materiałem izolacyjnym i powinien być aplikowany zawsze zgodnie z prawidłowymi regułami. W przeciwnym razie nie można oczekiwać osiągnięcia parametrów izolacji.
22. Jak utrzymać odpowiednią grubość izolacji podczas nadmuchu? Jak ją sprawdzać?
Poprzez rutynowe sprawdzanie wysokości izolacji za pomocą miarki lub lasera budowlanego.
23. Gdzie mogę znaleźć wykonawców zajmujących się nadmuchem?
Proszę sprawdzić w wyszukiwarce na stronie: www.rockwool.pl w zakładce Kontakt.
24. Jak przygotować poddasze do nadmuchu izolacji?
Jeśli nie ma izolacji ściany zewnętrznej, należy zabezpieczyć przestrzeń między krokwiami tak, żeby izolacja podczas aplikacji nam nie wypadała. Dodatkowo na etapie prac z suchą zabudową należy skleić ze sobą arkusze wiatroizolacji. Spoinowanie płyt gipsowo-kartonowych należy wykonać po nadmuchu izolacji.
25. Jakie są gęstości do różnych aplikacji?
Ustroje luźne, tj. stropy, stropodachy mają gęstość materiału 30 i 45 kg/m3.
Ustroje zamknięte, tj. skosy poddasza, ściany, mają gęstość 60 kg/m3.
26. Jak naprawić starą izolację? Czy to jest możliwe?
GRANROCK SUPER świetnie nadaje się na naprawę lub dodmuch starej izolacji. W zależności od rozwiązania przegrody, materiał nadmuchuje się bezpośrednio do starej izolacji, poprawiając w ten sposób właściwości izolacyjne całej przegrody.
27. Czy można chodzić po GRANROCK SUPER?
Nie można, gęstość materiału jest zbyt mała, żeby można było po nim chodzić.
28. Jak przeprowadzić nadmuch na siatkę elewacyjną?
Technika jest podobna do nadmuchu na folię, tu też nadmuch robimy na wcześniej rozścieloną i przymocowana siatkę.
29. Jak wykonać szczelinę wentylacyjną przy pełnym deskowaniu?
Należy wykonać rękaw instalacyjny z wiatroizolacji w odległości 3 cm od deskowania, który nie pozwoli na stykanie się izolacji z deskowaniem, a co za tym idzie, nie zamknie szczeliny wentylacyjnej.
30. Jak izolować długie skosy poddasza?
Należy zaopatrzyć się w długie rury PCV o średnicy 50 mm. Dzięki nim jesteśmy w stanie zrobić nadmuch w duże odległości.
31. Czy na stropie wiatr będzie rozwiewał materiał?
Jeśli obróbki dachowe są zrobione zgodnie ze sztuką budowlaną, wiatr nie będzie rozwiewał materiału.
32. Jaka jest wydajność maszyn do nadmuchu?
Wszystko zależy od maszyny. Podstawowe maszyny mają wydajność około 250 kg/1h.
33. Co jest ważne w ustawieniu maszyny?
Wysokość izolowanej przegrody oraz miejsce aplikacji, czyli czy będziemy ocieplać, np. skos czy strop. Wtedy możemy ustawić odpowiedni stosunek ilości powietrza do materiału.
34. Czy jest jakaś możliwość, abym wypożyczył maszynę zamiast kupować?
Maszynę można wypożyczyć bezpośrednio od ROCKWOOL Polska (zapytanie proszę kierować na: doradcy@rockwool.pl). Nie zawsze jest dostępna od ręki, bo wysyłamy ją do wykonawców w całej Polsce. Warto też zapytać o nią u dystrybutorów materiałów budowlanych, bo niektórzy już ją też wypożyczają. Mapa magazynów serwisowych jest na naszej stronie internetowej: rockwool.pl, w zakładce Produkty i rozwiązania/Granrock-super. Nad mapą jest wyszukiwarka, wybieramy “Dystrybutor z maszyną”.
35. Jak się ubrać do nadmuchu? Czy potrzebna jest maska? Czy do rozdrabniania materiału jest potrzebna maska?
Do aplikacji materiału należy być ubranym w odzież ochronną z rękawicami, dodatkowo należy mieć maskę.
36. Na jaką wysokość maszyna podaje materiał?
W zależności od maszyny nawet do 30 metrów.
37. Ilu pracowników potrzebnych jest do wykonania nadmuchu wełny skalnej?
Maksymalnie dwóch.
Wszystko co musisz wiedzieć
o GRANROCK SUPER
Odkryj potencjał nadmuchu
„Metoda wdmuchiwana” polega na nadmuchu luźnych materiałów izolacyjnych w postaci przypominającej granulat. Może być ona zastosowana w budynkach zarówno z dachem skośnym, jak i płaskim.
ARTYKUŁY
Baza wiedzy
No posts were found for provided query parameters.
VIDEO
Jak wykonać nadmuch granulatu wełny skalnej GRANROCK SUPER?
SUPERWYKONAWCA
Nowe możliwości dla SUPERWYKONAWCÓW ROCKWOOL
SUPERWYKONAWCA
Darmowy dostęp do wiedzy i dziesiątek materiałów
Trochę obawiałam się bałaganu, kucia, a tymczasem okazało się, że wystarczyło wykonać otwory w już istniejącej zabudowie dzięki czemu zaoszczędzimy w przyszłości na niższych rachunkach, ale i zostanie więcej środków na remont, bo nie musimy ponownie zabudowywać izolowanej przestrzeni.
Agnieszka
KatowiceZastosowanie GRANROCK SUPER znacznie przyspieszyło prace na budowie. Po zakończonych pracach wystarczyło zamieść pomieszczenie i przewietrzyć i jeszcze tego samego dnia wchodzili kolejni majstrowie. Dzięki temu nie martwimy się już o termin, w którym będziemy mogli wprowadzić się do nowego domu.
Marian
ŁódźGRANROCK SUPER przeniósł mój biznes w inny wymiar. Do obsługi maszyny wystarczą dwie osoby a praca idzie błyskawicznie nawet na ciasnym poddaszu. Czas oszczędzam i ja, i Inwestor.
Łukasz - Superwykonawca ROCKWOOL
LublinOpinie